Młoda bez skalpela, a właściwie tytuł w oryginale brzmi „Reverse the signs of agening” napisane przez dr, Nigmę Talib to prawdziwy MUST HAVE jeśli chodzi o książki z kategorii beauty i anti-aging. Pacjentami pani dr. są takie gwiazdy jak Penelope Cruz, Rosie Huntington-Whiteley, Kate Bosworth i wiele innych co bez wątpienia jest dla niej nie małą promocją.

Gdy usłyszałam bardzo przychylne opinie na temat tej książki nie mogłam przejść koło niej obojętnie i po prostu musiałam ją mieć!

Nigma Talib- jest doktorem naturopatii i medycyny estetycznej. Tutaj chciałabym jeszcze wyjaśnić termin doktor naturopatii ponieważ w Polsce taki termin jak doktor naturopatii nie funkcjonuje, a istnieje zawód naturopata. Jednak autorka podkreśla, że terminy te nie są sobie równe. Zatem doktor naturopatii to osoba, która leczy przy użyciu takich terapii jak tradycyjna medycyna chińska, ziołolecznictwo, dietetyka, poradnictwo i rehabilitacja. Muszą oni przed otrzymaniem dyplomu odbyć 1200 godzin szkoleń oraz leczyć 225 pacjentów.

Nigma tłumaczy, że starzenie to proces, na który wpływ ma nie tylko czas ale przede wszystkim nasza dieta oraz styl życia. Uważa przede wszystkim, że większość ludzi starzeje się trawienne zatem na nasz wygląd i samopoczucie mają wszystkie procesy zachodzące w naszych jelitach, dlatego właśnie od nich powinniśmy rozpocząć naszą walkę z objawami starości.

Na początku musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy starzejemy się trawienne?

Jeśli występują u Ciebie:

 • Drobne i większe zmarszczki
 • Skóra wiotka i obwisła
 • Skóra z przebarwieniami
 • Skóra matowa, pozbawiona życia
 • Skóra szorstka
 • Trądzik dorosły
 • Trądzik różowaty
 • Sińce i worki pod oczami

Oznacza to, że jest to lektura odpowiednia dla Ciebie, a więc przyjrzyjmy się jej zawartości.

Książka podzielona jest na 4 części:

 1. Plan poprawy równowagi jelit mierzący się ze zdrowiem jelit
 2. Plan walki z zapaleniem szerzącym się w naszych komórkach
 3. Plan zrównoważenia hormonów, które powodujących uczucie i wygląd zmęczenia
 4. Plan dbania o skórę, pozwoli nam na jak największa efektywność

Każda powyższych części zawiera szeroki merytoryczny opis, a słowa autorki potwierdzone są badaniami naukowymi, które możemy bez trudu odnaleźć i przeczytać. W zamian oferuje nam młodszy wygląd oraz dobre samopoczucie.

Plan równowagi jelit

Ma na celu zwrócenie uwagi jak ważna jest prawidłowa praca jelit dla naszego całego ciała. Co powodują zaburzenia wchłaniania oraz dlaczego powinniśmy wzbogacić mikroflorę jelit, które są przecież miejscem życia biliona bakterii. Odpowiada również na pytanie, które często sobie zadajemy czy warto kupować ekologiczne/bio warzywa czy to kolejny chwyt marketingowy, poprzez który wszyscy chcą abyśmy wydawali więcej.

Autorka w książce opisuje cztery rodzaje twarzy glutenową, mleczną, winną, cukrową. Cechują się one określonym wyglądem takim jak m.in worki pod oczami, zmarszczki na czole, szara cera, wypryski itd. Sugerując, że jeśli mamy szereg objawów jak na opisanej twarzy najprawdopodobniej np. możemy cierpieć na nietolerancję glutenu, laktozy lub spożywamy zbyt wiele cukrów prostych. Tłumaczy czego w danym przypadku należy unikać oraz czym zastąpić dane pokarmy.

Plan walki z zapaleniem

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z toczącego się w ich ciele stanu zapalnego, który nie występuje tylko w momencie np. gdy się skaleczymy i rana jest zaczerwieniona. Toczy się on podczas alergii, stresującego trybu życia, małej ilości snu, nawagi, łuszczycy i w wielu innych sytuacjach kiedy to organizm nie jest w pełni zdrowy.

Przewlekłe zapalenie jest powszechnym czynnikiem wielu procesów zajmujących błony śluzowe i skórę, włączając w to zewnętrzne oznaki starzenia.

Carl Thornfeldt

Okazuje się, że na wiele z tych kwestii mamy bezpośredni wpływ. Możemy zmniejszyć zapalenie stosując zdrową dietę, wysypiając się, odpoczywające więcej, ucząc się radzić sobie w warunkach stresowych. W tym rozdziale dr. Nigma Talib porusza też temat suplementacji.

Plan zrównoważenia hormonów

Przez pierwszą część życia ludzie biegną za bogactwem, a drugą za zdrowiem.

Jest to plan przywrócenia prawidłowej gospodarki hormonalnej. Hormony mają ogromny wpływ na nasze życie i samopoczucie. Podczas całej naszej ludzkiej gonitwy nasze hormony również starają się za nami nadążyć. Czasami przejmują nad nami kontrolę i sterują bez naszej wiedzy. Dlatego czujemy się zestresowani, marudni czy zirytowani gdy tego nie chcemy. Również odpowiadają za nasze szczęście i chwile uniesienia. Warto poświecić więcej czasu aby zrozumieć ich działanie oraz zastanowić się czy zbytnio nie zawładnęły naszym życiem aby w porę przywrócić ich balans.

Plan dbania o skórę

W tej części książki znajdziemy porady od pielęgnacji zaczynając poprzez masaż twarzy, kuracje dla skóry, suplementację, kosmetyki DIY. Kilka porad Charlotte Tilbury makijażystki gwiazd. Jak żyć i myśleć młodzieżowo. Poznamy kilka technik medytacji a na koniec czeka na nas odmładzający plan odżywiania z przepisami.

Ta książka mimo swoich niepozornych rozmiarów jest dosłownie kopalnią porad. Gwarantuję, że wrócisz do niej nie raz i da Ci wiele do myślenia.